. 

BME Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék


Digitális Jelfeldolgozás Laboratórium

 

 

Bemutatkozás
Elérhetőség
Munkatársak
Hallgatóinknak
Kutatás
Aktív zajcsökkentés
Hangszintézis
AD-átalakítók
Rezonátorok
Elosztott rendszerek
Ipari projektek
Publikációk
Eszközök
Kapcsolatok
DSP25

Elosztott jelfeldolgozó rendszerek

 

Bevezető


A kommunikációs technológia fejlődésének köszönhetően könnyen hozzáférhető és olcsó eszközök segítségével manapság nagy komplexitású elosztott rendszerek építhetőek ki szinte bárhol és bárki által. Ezekben a rendszerekben az intelligens és autonóm egységek valamilyen megosztott (általában vezeték nélküli) csatornán keresztül képesek egymással kommunikálni és együttműködni. Ezen fejlődés különböző újszerű technológiai megoldásokat hívott életre, mint például a vezeték nélküli szenzorhálózatok vagy az Internet of Things (dolgok Internete). Az elosztott vezeték nélküli rendszerek előnye a hagyományos rendszerekkel szemben a könnyebb telepíthetőség, skálázhatóság, konfigurálhatóság, robusztusság.
Ezen rendszerek alkotóelemei a költség- és energiahatékonyságnak köszönhetően általában korlátozott erőforrásokkal rendelkeznek mind számítási teljesítmény, memória vagy kommunikációs sebesség terén, így kezdeti felhasználásaikban, főleg kevésbé biztonságkritikus alkalmazásokban, lassan változó jelek megfigyelése volt a cél (pl. környezeti monitorozó rendszerek).
Az egyszerű használhatóság és az alacsony költségek miatt hamar megjelent azonban az igény különböző valós idejű alkalmazásokban történő felhasználásukra is, ahol viszont már-már a rendszerek képességeinek határait feszegetjük. Az elosztott, valós idejű jelfeldolgozó rendszerek kiépítése a hálózati kommunikáció által okozott bizonytalanságok miatt kihívásokkal teli feladat, különösen akkor, ha a rendszer visszacsatolást is tartalmaz. Nem megfelelő működés esetén a rendszer instabillá válhat. Összefoglalva, a valós idejű jelfeldolgozó rendszerek kialakítása során a következő nehézségekkel kell megküzdeni:

  • elosztott jelérzékelés és feldolgozás (szinkronizáció),
  • a kommunikációs csatorna korlátos sávszélessége, 
  • adatvesztés.

A következőkben ezen három főbb feladat áttekintésére kerül sor.
Az alábbiakban bemutatásra kerülő eredmények általánosnak tekinthetők, de elsődlegesen mégis olyan jelfeldolgozó rendszerekre fókuszálunk, ahol adaptív jelfeldolgozó algoritmusok kerülnek felhasználásra (pl. LMS alapú vagy úgynevezett rezonátor alapú eljárások).


Rendszermodell és tesztalkalmazás


Az elosztott jelfeldolgozó rendszerek egy lehetséges, általunk vizsgált felépítése az 1. ábrán látható.

 


1. ábra. A vizsgált rendszermodell felépítése.


A vezeték nélküli szenzorhálózat egy több-bemenetű–többkimenetű (MIMO) fizikai rendszert figyel meg, és a szenzorok a nyers vagy feldolgozott adatokat egy központi jelfeldolgozó egységhez továbbítják vezeték nélküli csatornán keresztül. A központi egység összegyűjti az adatokat és beavatkozó jeleket állít elő. Az 1. ábrán látható rendszermodell alapján látható, hogy a jelérzékelés és -feldolgozás elosztott módon történik, a feladatokon a szenzoregységek és a központi egység osztozik.
Az elméleti eredmények gyakorlati tesztelése és szemléltetetése céljából egy tesztrendszert is építettünk, amely egy vezeték nélküli aktív zajcsökkentő rendszer. A tesztrendszer sematikus felépítése a 2. ábrán látható, a 3. ábrán pedig egy kép tekinthető meg a kiépített rendszerről.

 

 


 
2. ábra. A tesztrendszer felépítése.

 

 

 


3. ábra. A tesztrendszer egy kísérleti elrendezésben (szenzorok és hangsugárzók elrendezése).

 

 

Az aktív zajcsökkentés tesztalkalmazásként történő felhasználását elsősorban a laboratóriumunkban a zajcsökkentéssel kapcsolatban összegyűjtött tapasztalatok motiválták, de tudományos és gyakorlati szempontból számos kedvező tulajdonsággal rendelkezik, ugyanis:

  • Az aktív zajcsökkentő rendszerek valódi több-bemenetű–többkimenetű rendszerek, az akusztikus csatolás természeténél fogva jelen van a szenzorok és a beavatkozók között.
  • Az akusztikus rendszer mindenhol jelen van, így egyszerű a rendszer telepítése és új konfigurációk kipróbálása (az átviteli függvények módosítása).
  • A szenzorok és beavatkozók (mikrofonok és hangszórók) olcsó és könnyen beszerezhető eszközök.
  • Az aktív zajcsökkentés szigorúan megköveteli a valós idejű visszacsatolást a rendszerben.
  • Az akusztikus jelek sávszélessége igazi kihívást jelent jeltovábbítás szempontjából.
  • Nem biztonságkritikus alkalmazás: a rendszer instabilitása nem okozhat sérülést vagy az eszközök megrongálódását.

 


A tesztrendszerben szenzoregységként 8 bites mikrokontrollerek találhatóak, amelyek a 2.4 GHz-es sávú ZigBee kompatibilis rádióval vannak felszerelve. A központi jelfeldolgozó egység egy 32 bites lebegőpontos jelfeldolgozó processzor (DSP). A mintavételi frekvencia egységesen 1.8 kHz.

 


Szinkronizáció


A hagyományos jelfeldolgozó rendszerekben a mintavételezés és a jelfeldolgozás egyazon egységen valósult meg, így egymástól többé-kevésbé elválaszthatatlan funkciókról volt szó. Elosztott rendszerek esetén azonban ez a két folyamat térben és időben kettéválik, így a jel bizonyos értelemben torzulást szenvedhet, amelynek kompenzálása mindenképpen szükséges.
Az egyik fontos hatás, amelyet az elosztott működés okoz, az az adatátviteli út bizonytalan késleltetése. Mivel az állandó értékű késleltetés viszonylag egyszerű módszerekkel kompenzálható, így a rendszertervezés szempontjából kedvező választás, ha az adatátviteli protokoll determinisztikus, így késleltetése kiszámítható.
Továbbra is megoldandó feladat marad azonban az egyes részegységek óráinak összehangolása (szinkronizálása). Az órák eltérése a gyártási bizonytalanságok miatt nem tekinthető elhanyagolhatónak, ráadásul még nagy precizitású órák esetén is komoly probléma, mivel halmozódó hibáról van szó, így hosszú működés során kis mértékű hiba is jelentős értékű időbeni elcsúszást okozhat. Ráadásul az időzítésként szolgáló órák hibái előre nem ismertek, így nem kompenzálhatóak, és az eltérő időalapok által okozott késleltetések akár a teljes rendszer instabilitásához is vezethetnek.
A probléma megoldására egy PLL-alapú szinkronizációs eljárást javasoltunk, amely a 4. ábrán látható. Ez a szinkronizációs mechanizmus úgy igazítja az egyes részegységek mintavételi időpontjait, hogy a közöttük lévő időkülönbség konstans maradjon, így a késleltetés kompenzálható.

 

 

4. ábra. Szinkronizációs eljárás.

 

A szinkronizálatlan egységek stabilitásra gyakorolt hatását az 5. ábra mutatja, ahol egy rezonátor alapú aktív zajcsökkentő rendszer mérési eredményei láthatóak. Az is megfigyelhető, hogy a szinkronizációs mechanizmus valóban állandó értéken tartja a késleletetést, így biztosítva a stabilitást.

 


5. ábra. Mérési eredmény a szinkronizálatlanság hatásának illusztrálására. A bal oldali ábrákon a szinkronizáció inaktív, a jobb oldali ábrákon aktív. A felső sorban a zajcsökkentés során elért maradó zajjel, az alsó sorban a szinkronizálatlanság miatti időbeni elcsúszás látható.

 

A kísérletben láthatjuk, hogy a Td késleltetés állandó szinten tartható, amennyiben a szinkronizáció aktív (jobb alsó ábra). Amennyiben a szinkronizáció inaktív (bal alsó ábra), a késleltetés folyamatosan változik. A változó késleltetés maximális értéke egy mintavételi időköz, mert mindig a legfrissebb mintát tekintjük aktuálisnak.
A felső ábrákon a maradó zaj időfüggvényei láthatóak. Bekapcsolt szinkronizáció mellett a zajcsökkentő rendszer megfelelően működik (jobb felső ábra): a hibajel a zajcsökkentés bekapcsolását követően lecsökken, és mindvégig stabil marad a rendszer. Kikapcsolt szinkronizáció esetén azonban a zajszint alapján látszik, hogy instabil szakaszok is keletkeznek a működés során: amint a Td késleltetés belép egy kritikus tartományba (az ábrán piros sraffozott terület jelöli), a rendszer instabillá válik, amit az exponenciálisan növekvő zajszint jelez. Habár a kritikus tartományból kilépve a rendszer újra stabilizálódik, a megbízható működéshez elkerülhetetlen a szinkronizáció alkalmazása.

 


Sávszélességkorlát


A valós idejű rendszerekben igen komoly megkötések vannak az adatátviteli időkre nézve, így a kommunikációs csatorna szűk keresztmetszete lehet a rendszernek nagy sávszélességű jelek megfigyelése estén. Egy valós példát véve alapul, egy 250 kbps-os adatátviteli sebességű ZigBee kommunikáció és egy körülbelül 1-2 kHz sávszélességű akusztikus jel továbbítása esetén körülbelül három-négy szenzor jele továbbítható valós időben a kommunikációs overheadet is figyelembe véve.
A kommunikációs csatorna sávszélességét nagyban befolyásolják a felhasználható szabványos protokollok által kínált lehetőségek, a költségek, illetve a megengedhető maximális energiafogyasztás, ennek megfelelően a korlátozott sávszélesség által okozott problémák enyhítésére gyakran az intelligens szenzoregységek számítási kapacitása használható fel. Mivel a szenzoregységek számítási kapacitása gyakran korlátozott, így általában valamilyen egyszerű adattömörítési módszer alkalmazása lehetséges. A következőkben két egyszerű adattömörítési módszert mutatunk be, amelyek a mért jel előfeldolgozásán alapszanak:

  • hibaelőjeles algoritmusok,
  • elosztott rezonátor alapú lejárások.

 

Hibaelőjeles algoritmusok

A hibaelőjeles algoritmust használó rendszer sematikus felépítése a 6. ábrán látható.

 


6. ábra. A hibaelőjeles algoritmust használó rendszer sematikus felépítése.

 

Az algoritmus működési elve nagyon egyszerű, így korlátozott erőforrásokkal rendelkező eszközökön is implementálható: a szenzor közvetlenül méri a hibajelet, és egy bitre csonkolja azáltal, hogy csak a hiba előjelét küldi el a központi egység felé. Mivel az előjel egy biten is ábrázolható, így jelentős adattömörítési arány érhető el. Az eljárás előnye, hogy nagyon egyszerű, így nem igényel bonyolult előfeldolgozást. Hátránya viszont, hogy a rendszer teljesítménymutatói romlanak az igen durva kvantálás következtében. Az algoritmust konstans lépésközű algoritmusnak is szokás nevezni, ugyanis a paraméterek hangolásakor a hibajel értékét nem, csupán annak előjelét használjuk fel, így a hiba értékétől független az adaptáció lépésköze. A lépésköz a hurokerősítés segítségével állítható, a következő kompromisszumokkal: nagy lépésköz esetén gyors a beállás, de magas az állandósult állapotban mérhető hiba, kis lépésköz esetén kicsi az állandósult állapotbeli hiba, de lassú a beállás.
Az algoritmus hátrányos tulajdonságai enyhíthetőek azáltal, hogy a szenzor nemcsak a hiba előjelét, hanem a hiba abszolút középértékét is továbbítja valamilyen L hosszúságú intervallumonként. Ez átmenetet képez azon két szélső eset között, hogy a szenzor csak a hiba előjelét méri az abszolút érték nélkül, vagy a hiba előjeles értékét (tehát előjelét és abszolút értékét) minden időpontban.
A 7. ábra egy hibaelőjeles, rezonátor alapú zajcsökkentő rendszer mérési eredményeit mutatja összehasonlítva a normál rezonátor alapú eljárással, és a javított hibaelőjeles algoritmussal. Az eredmények alapján látható, hogy állandósult állapotban mindhárom módszerrel hasonló zajelnyomás érhető el, lényeges különbség a beállási időben tapasztalható. A javított hibaelőjeles algoritmus estén viszont mind az állandósul állapotbeli zajelnyomás, mind a beállási idő összemérhető az eredeti algoritmuséval, kommunikációs igénye viszont alig felére csökken az előfeldolgozás nélküli esethez képest.

 

 

7. ábra. Hibaelőjeles algoritmus mérési eredményei.

 


Elosztott rezonátor alapú struktúra

Az elosztott rezonátor alapú struktúrát használó rendszer sematikus felépítése a 8. ábrán látható, a működési elv a következő. A szenzoregységek mérik a zavarjelet, és minden szenzor egy lokális Fourier-analizátor algoritmust (FA) futtat. A szenzorok által számított   Fourier-együtthatókat a szenzorok egy bázisállomáson keresztül elküldik a központi egységnek, amely a beérkező együtthatók alapján előállítja a beavatkozó jelet.
A szinkronizáció ezen rendszer esetében is elkerülhetetlen: egyrészt meg kell oldani a szenzorokon a szinkronizált mintavételezést (lásd: 4. ábra), másrészt a szenzoroknak szinkronizálniuk kell a Fourier-felbontás alapjául szolgáló bázisfüggvényeket.
Az algoritmus előnye, hogy mivel a Fourier-együtthatók lassabban változnak, mint a maga a jel, így azok ritkábban is továbbíthatók. A módszer hátránya, hogy viszonylag nagy számítási igényt támaszt a szenzorokkal szemben, mivel a Fourier-együtthatók számítását valós időben kell végrehajtani. Mind a kommunikációs mind a számítási igény skálázható a kiszámítandó Fourier-együtthatók számával. Az ilyen rendszer elvileg végtelen sok szenzor jeleit képes továbbítani. Gyakorlati korlátot csak a Fourier-együtthatók változási sebessége, illetve a központi egység számítási kapacitása jelent.

 

 


8. ábra. Az elosztott rezonátor alapú struktúrát használó rendszer sematikus felépítése.

 

A 9. ábra egy elosztott rezonátor alapú struktúrát használó rendszer mérési eredményeit mutatja összehasonlítva a normál rezonátor alapú eljárással. Az eredmények alapján látható, hogy az állandósult állapotbeli tulajdonságok és a beállási idők is jó közelítéssel megegyeznek a két esetben.

 

 

9. ábra. Az rezonátor alapú algoritmus mérési eredményei.


Adatvesztés


A valós idejű kommunikációs rendszerekben az adatvesztés szinte elkerülhetetlen az adatátviteli időre felállított korlát és a megbízhatatlan kommunikációs csatorna miatt. Az adatvesztés különösen veszélyes lehet visszacsatolt rendszerekben, ugyanis a visszacsatoló jelek elvesztése esetén a visszacsatoló hurok ideiglenesen felnyílik, így instabilitás veszélye áll fent. Az első nyilvánvaló kérdés, ami felmerül tehát adatvesztés esetén, hogy létezik-e olyan adatvesztési mintázat, amely instabilitást okoz.
A rendszermodellünk esetén maga a stabilitás biztosítható bármilyen adatvesztés esetén, mivel a visszacsatolásban található rendszernek stabilnak kell lennie; ez az általunk vizsgált adaptív algoritmusok alkalmazhatóságának feltétele. Mindazonáltal a tapasztalatok azt mutatják, hogy ha a stabilitást nem is, a konvergenciatulajdonságokat jelentősen befolyásolhatja az adatvesztési mintázat. Célunk, hogy olyan feltételeket találjunk, amelyek alapján eldönthető, hogy a rendszerünk konvergens-e. Konvergencia alatt azt értjük, hogy az állapotváltozók elérik optimális értéküket. Ezeket a feltételeket a következőkben rezonátor alapú struktúrákra mutatjuk be.
Habár a téma részletes ismertetése hosszabb bevezetést igényelne, a következőkben megkíséreljük a rezonátor alapú struktúrák adatvesztés esetén tapasztalható konvergenciatulajdonságainak bemutatását anélkül, hogy a részletekben elmerülnénk. A téma iránt mélyebben érdeklődő olvasók a kapcsolódó publikációknál megtalálják az ide vonatkozó irodalmakat.
Az adatvesztés modellezéséhez bevezetjük a Kn indikátorfüggvényt: Kn = 1 esetén az n-edik időpontban mintavételezett adat elérhető, Kn = 0 esetén az n-edik időpontban mintavételezett adat elveszett. Továbbiakban szükséges még a rezonátorok számának (a jelet leíró Fourier-együtthatók számának) ismerete, jelölje ezt N. A 10. ábrán az is látható, hogy hogyan modellezhető az adatvesztés egy konkrét jelfeldolgozó eljárás estén: az adatvesztést egy vezérelt kapcsoló jelöli, amely zárt állapotú, ha az adott pillanatban az adat elérhető, és nyitott állapotban van, ha az adat elveszett.

 


10. ábra. Adatvesztés modellezése rezonátor alapú struktúrákban.


A következőkben két fontos esetet tárgyalunk: milyen feltételek mellett jelenthető ki egyértelműen, hogy az algoritmus állapotváltozói nem konvergálnak optimális értékeikhez, és milyen feltételek mellett biztosítható a konvergencia, illetve ezek az esetek hogyan detektálhatóak az adatvesztési mintázat alapján.
A gyakorlat számára fontos eset az, amikor a minták mindig a jel periódusán belül ugyanabból a pozíció(k)ból hiányoznak. Ebben az esetben az algoritmus állapotváltozói nem konvergálnak optimális értékeikhez, az Más szóval a konvergencia szükséges feltétele, hogy az adatvesztési mintázat és a megfigyelt jel függetlenek legyenek egymástól.
Szerencsére találhatóak olyan elégséges feltételek is, amelyek mellett a megfelelő konvergencia biztosítható. Egyik ilyen gyakorlatilag is fontos eset a következő: ha az adatvesztési arány kisebb, mint egy kritikus érték, akkor a rezonátor alapú eljárások konvergenciája biztosítható bármilyen adatvesztési mintázat esetén. Az adatvesztési arány többféle módon is megadható, de lényegében az elveszített adatok száma osztva a teljes mintaszámmal.
Ökölszabályként elmondható, hogy az adatvesztési arány kritikus értéke jól becsülhető a rezonátorok számának reciprokával. Például, ha a jel 5 harmonikus komponenst tartalmaz, tehát a rezonátorok száma: N = 2*5 + 1 = 9, és az adatvesztési arány kisebb, mint 1/9 = 11.1%, akkor az algoritmus konvergenciája erősen valószínűsíthető.
Néhány fontos kiegészítés még található a kapcsolódó publikációkban, például: véletlenszerű adatvesztési folyamatok esetén (Bernoulli és Markov modellek esetén) szintén biztosítható a konvergencia.
A konvergenciára vonatkozó feltételek illusztrálására két szimuláció található a 11. ábrán. A szimulációkban a mintavételi frekvencia 10 kHz, a megfigyelt periodikus jel frekvenciája pedig 50 Hz (a rezonátorok száma ennek megfelelően: N=10 kHz/50 Hz = 200).
A bal oldali ábrákhoz tartozó szimulációkban a minták 50 Hz-es periodicitással vesztek el, tehát minden 200-adik minta hiányzik, míg a jobb oldali ábrához tartozó szimulációkban minden 201-edik minta hiányzik periodikusan. A hiányzó adatokat piros körök jelölik az ábrákon. 
Az első esetben tehát az adatvesztési mintázat szinkron módon ismétlődik a jellel, így a konvergencia szükséges feltétele nem teljesül. Ebben az esetben az algoritmus állapotváltozói nem konvergálnak az optimális értékeikhez, amely abban nyilvánul meg, hogy a hibajel nem tart nullához.
A második esetben az adatvesztési arány: 1/201 = 0.49%, amely kevesebb mint az adatvesztési arány kritikus értéke, tehát 1/N=0.5%. Ennek megfelelően az állapotváltozók konvergenciája biztosított, és így a hibajel is a nullához tart.

 


11. ábra. A konvergenciára vonatkozó feltételek illusztrálása.

 

 

Kapcsolódó publikációk

 

Gy. Orosz, L. Sujbert, G. Péceli „Testbed forWireless Adaptive Signal Processing Systems”, Proc. of the IEEE Instrumentation and Measurement Technology Conf., Warsaw, Poland, pp. 123–128. (1-3 May 2007).

A vezeték nélküli aktív zajcsökkentő tesztrendszer bemutatása.

 

Gy. Orosz, L. Sujbert, G. Péceli „Synchronization and Sampling in Wireless Adaptive Signal Processing Systems”, Periodica Polytechnica-Electrical Engineering, vol. 54, no. 1-2, pp. 59–70 (2010)

A vezeték nélküli tesztrendszerben használt szinkronizációs algoritmusok ismertetése.

Gy. Orosz, L. Sujbert, G. Péceli „Adaptive Filtering with Bandwidth Constraints in the Feedback Path”, Signal Processing, vol. 92, no. 1, pp. 130–138 (Jan. 2012)

A hibaelőjeles FxLMS algoritmus ismertetése.

Gy. Orosz, L. Sujbert, G. Péceli „Analysis of Resonator-Based Harmonic Estimation in Case of Data Loss”, IEEE Transactions on Instrumentation and Measurement, vol. 62, no. 2, pp. 510-518., Feb. 2013, doi: 10.1109/TIM.2012.2215071.

Az adatvesztés hatásának vizsgálata a rezonátor alapú spektrumbecslő eljárásra.

Orosz György: Rezonátor alapú jelfeldolgozás, PhD disszertáció, BME-MIT (2013)

Összefoglalás az elosztott rendszerek területén elért eredményekről.

L. Sujbert, Gy. Orosz: FFT-based Spectrum Analysis in the Case of Data Loss, IEEE Trans. on Instrumentation and Measurement, vol. 65, no. 5, pp. 968-976, May 2016.

Adatvesztés hatásának bemutatása FFT alapú spektrumbecslés esetén.

L. Sujbert, "Modellalapú jelfeldolgozás és aktív zajcsökkentés", Dr. Habil. theses (in Hungarian), Budapest University of Technology and Economics, Hungary, p. 47, 2016.

Egy másik összefoglaló, újabb eredményekkel is kiegészítve.

 

További, a témával kapcsolatos publikációk ezen a lapon találhatók.

 


 További információ: Orosz György